Warsztaty profilaktyczne
Przedszkolaki z grup: „Biedronki”, „Jagódki”, „Motylki” i „Muchomorki” wzięły udział w cyklu zajęć o tematyce profilaktycznej prowadzonych przez specjalistów z Centrum Działań Profilaktycznych w Wieliczce:
-
Bajka pt.” Strach” z programu „Poruszające bajki o emocjach” –przedstawienie, w których dzieci stają się bohaterami. Bajka miała na celu wspierania rozwoju kompetencji emocjonalno – społecznych dzieci, które pomagają w:
– radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami,
– komunikowaniu swoich potrzeb i odczuć,
– nawiązywaniu i utrzymywaniu zdrowych relacji z rówieśnikami.
Celem bajki było wzmacnianie umiejętności rozpoznawania emocji u siebie i innych, wyrażania ich w konstruktywny sposób i regulowania ich natężenia. Tak ukształtowane i wzmocnione na wczesnych etapach życia umiejętności emocjonalne mogą przyczynić się do dobrostanu psychicznego, lepszego rozumienia siebie i lepszego budowania relacji z innymi ludźmi. Ma to kluczowe znaczenie w przeciwdziałaniu zachowań problemowych i ryzykownych.
-
„Bezpieczne smyki” – dzieci narażone są na wiele niebezpieczeństw. Na swojej drodze często napotykają nieznane im niebezpieczne przedmioty, a ich naturalna chęć zabawy i potrzeba ruchu mogą pochłaniać je tak bardzo, że w kluczowym momencie nie zachowają należytej ostrożności. Celem zajęć było wytworzenie u dzieci postaw i zachowań, które w przyszłości będą je chronić przed potencjalnymi zagrożeniami. W trakcie warsztatu dzieci uczyły się, jak reagować w wypadku spotkania obcej osoby, jak wezwać pomoc oraz jak zachowywać się na placu zabaw, w domu i na ulicy, żeby nie zrobić sobie ani innym krzywdy.
-
„Przyjazna zabawa to dobra sprawa” – zajęcia miały na celu uświadomienie dzieciom, czym jest agresja, co ją wywołuje, a także do jakich konsekwencji może nas ona doprowadzić. Prowadzone przez doświadczonych psychologów zajęcia pomagają kształtować prawidłowy system wartości oraz uczą pozytywnego nastawienia do siebie i otoczenia. Pokazują również, jak radzić sobie w sytuacjach stresowych oraz niebezpiecznych, a także w jaki sposób unikać niepotrzebnych konfliktów. Po spotkaniu dzieci lepiej umieją nazywać i kontrolować swoje emocje. Trafniej też potrafią rozróżniać zachowania dobre od złych i wiedzą, jak zareagować, kiedy są świadkami przemocy.
-
„Zakazany owoc” - zajęcia uczyły ostrożności w kontakcie z nieznanymi osobami częstującymi je słodyczami czy napojami. Poruszały także temat zdrowego odżywiania oraz przedstawiały konsekwencje częstego spożywania ,,śmieciowego” jedzenia. Ponadto, dzieci poznały zagrożenia związane z surfowaniem w Sieci, a także negatywne konsekwencje nadmiernego oglądania telewizji czy grania na komputerze. Dowiedziały się również, jak rozsądnie planować czas spędzany przed ekranem i dlaczego warto go jednak ograniczać. Dzieci odkrywały zalety, jakie ma zabawa i rozmowa z innymi dziećmi „na żywo”.